• Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym.
        • Albert Einstein
        • Odważnym człowiekiem jest nie ten, kto się niczego nie lęka. Lecz ten, którego szlachetna dusza swój lęk przezwycięża.
        • William Shakespear
        • Projekt „Oczytana siedemnastka” to kontynuacja działań podejmowanych w naszej szkole jeszcze jako gimnazjum („Oczytana czternastka”), którego głównym celem jest promocja czytelnictwa.

Temu zadaniu służą różnego rodzaju przedsięwzięcia i inicjatywy realizowane w ramach lekcji języka polskiego, ale – każdego roku – zostają one zintensyfikowane i szczególnie eksponowane na pograniczu pierwszego i drugiego półrocza.

Zimowe miesiące sprzyjają sięganiu po książki i refleksji nad ich szczególnym miejscem        w życiu każdego – zwłaszcza młodego – człowieka. W tym czasie literatura staje się w naszej szkole przedmiotem zabaw, konkursów, spotkań popołudniowych. Uczniom stwarzane są okazje do dzielenia się swoimi czytelniczymi doświadczeniami. Młodzi ludzie mogą wzajemnie się zachęcać do sięgnięcia po tytuły, jakie ich zdaniem dostarczają rozrywki, uczą życia, pozwalają poszerzyć horyzonty, uwrażliwiają na problemy innych…

„Oczytana siedemnastka” – jako projekt z kilkunastoletnią tradycją – wpisała się na stałe     w działania naszej szkoły i z całą pewnością powinna doczekać się jeszcze wielu kolejnych ciekawych     i przynoszących efekty edycji. Cieszy fakt, że wśród uczniów naszej szkoły są tacy, których nie trzeba przekonywać, że książka to najlepszy przyjaciel, nauczyciel, doradca, przewodnik, terapeuta… i tacy, którzy już są na drodze do odkrycia tej prawdy.